Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!

Okul Öncesi Eğitimde “yanlış bildiğimiz doğrular”

Çocuğu yüksek sesle susturmaya çalışmak, yanlış bir harekettir. Çocuğa “bağırma” diye bağırmak gibi…

Otorite, disiplin, kural korkuya dayalı olmamalı. Demokratik ve sevgiye, güvene dayalı otorite olmalıdır.

Çocuğun karşısında sürekli oturulmamalı, bu çocuğa güç benim duygusu verir. Çocukla sürekli iletişim halinde olmaya özen gösterilmesi gerekir.

Aslında yaygın olarak bilinen ve hemen herkesin uyguladığı “çiçek olalım, sıraya girelim” gibi kısıtlamalar yanlıştır. Çocuğun gelişimini olumsuz etkiler.

“Şikâyet duymak istemiyorum” cümlesi başlı başına bir hatadır. Çocuğu dinlemek çok önemlidir, Çocuğun gelişimini tamamlayabilmesi için gerekli olan en önemli etkenlerden biride çocuğun katılımını gerçekleştirebilmesidir.

Ceza yanlıştır, eğitimde cezaya yer yoktur. Ceza yerine düşünmesi için mola yöntemini kullanabiliriz. Ödüle ulaşmasını biraz geciktirebiliriz.

Yemeğini bitirmek istemeyen çocuk zorlanmamalı, bir sonraki yemek saati hakkında konuşulup o zamana kadar ne yazık ki bir şey yiyemeyeceği söylenmeli ve çocuk hala yememekte ısrarlıysa tabağını kaldırmak koşuluyla masadan kalkmasına izi verilmelidir. Bir sonraki yemek saatine kadar da abur cubur verilmemeli isterse yemeğini yiyebileceği önerisinde bulunulmalıdır.

Sen “yapamazsın” demek yerine, dene bakalım “yapabilecek misin” demek çocuğu olumlu yönde güçlendirir.

Çocuğu başka bir çocukla, kardeşleri de birbirleriyle karşılaştırmak oldukça olumsuz bir davranıştır. Her çocuk kendine özgü davranışlar sergiler,  asla çocuklar arasında karşılaştırma yapılmamalı.

Yapılan hatalardan bir diğeri de çocuğun yerine düşünmektir. Çocuğa nasıl düşüneceğini, ne yapacağını söylememeliyiz. Ben dili kullanmalıyız. Örneğin, Çocuk çok gürültü yaptığında “sus artık, otur yerine vb.” demek yerine, “benim başım ağrıyor, burada çok gürültü var ve dinlenmek istiyorum vb.” dersek, çocuğu yargılamamış olmakla beraber ben dilini kullanıp sakinleşmesini de sağlamış oluruz.

Etiketler: okul öncesi,çocuk,preschool,

 

Bir önceki yazımız olan BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARI BİLDİRGESİ başlıklı makalemizde birleşmiş milletler çocuk hakları bildirgesi, canan çam ve çocuk hakları hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...