Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

www.annecee.com röportajımız


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/canancam/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 111

Aile Danışmanı, eğitimci ve yazar kimliğiyle tanıdığımız Canan Çam, çocuklara olan ilgi ve sevgisiyle kendisini geliştirmekten usanmıyor. Şehir şehir gezerek seminerler düzenliyor.

Son yıllarda bilinçli anne sayısının artmasıyla birlikte, anneler neye yetişeceğini bilmiyor. Bu noktada Canan Çam, Haziran ayında çıkardığı ‘Bir Çocuk Gelişir, Dünya Değişir’ kitabıyla anne-babalara bir yol haritası çiziyor.

Kendisiyle kitabı ve seminerleri hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, çocuklara aşık ben 1986 yılında Düzcede doğdum. Asker bir babanın kızı olmamdan dolayı birçok ilde yaşama ve kültürünü alma fırsatını yakaladım. Hareketli bir yapıya sahip olduğumdan her zaman birşeyler öğrenme peşinde koştum. İşimi çok seviyorum,çocuklara gerçekten aşığım. Mesleğimin temelleri ilk olarak Cyprus İnternational University de atıldı.Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. 1 yıl devlet okulunda 1 yılda özel bir kolejde anaokulunda çalıştım. Çocuklarla zaman geçirmek şahane evet ama eksik birşeylerin olduğunu farkettim ve peşine düştüm. Ailelerin daha çok bilinçlenmeye ihtiyacı olduğunu gördüm ve 9 Eylül Üniversitesi Aile Eğitimi ve Danışmanlığı bölümünde master yaptım. Şimdi Aile ve çocuk odaklı çalışıyorum.Ailelere doğruları anlatmak aslında çocuklarla yaşamanın ne kadar keyifli ve zor olmadığını anlatmak bana müthiş keyif veriyor. Şuanda İzmir de yaşıyorum,özel bir klinikte danışmanlık yapıyorum ve “Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Aile Seminerleri”yle tüm Türkiyeyi geziyorum.Tam bir proje ustasıyım,ne kadar fayda sağlayabilirsem o kadar iyi diyerek 7/24 düşünüyorum aklıma gelenide inatla yapıyorum. Lakabımda çalışkan karınca ?

-Kitabınız ‘Bir Çocuk Gelişir, Dünya Değişir’ le nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz anne-babalara?

Sağlıklı bireylerin yetişmesi için,eğitime küçük yaşlarda başlanılması gerekir.İnsan bebeklik ve ilk çocukluk evrelerindeki gelişim hızına hiçbir evrede ulaşamaz.Çocuğun kişilik ve zeka gelişiminin temelinde annenin ve babanın davranışlarını buluyoruz. Bu kitapla bende anne ve babalara yol göstermek istedim. Umarım “Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir” ışık olur.

-Çocuklar üzerine eğitim almışsınız ve bu konuda yazılar yazıyorsunuz. Bu alanda ilerlemenizde çocukluğunuzda ya da ilk gençlik yıllarınızda sizi etkileyen birileri oldu mu?

Beni gülümseten bir soru oldu öncelikle teşekkür ederim.Lise son sınıftaydım hatta son dönem,babamla evde sık sık okulla ilgili konuşuyorduk genelde konuşmamız tartışmayla son buluyordu.İnanmayacaksınız ama okula gitmek istemiyordum.Okulda herşey yavaştı ve ben çabuk anlayabiliyordum sonrada canım sıkılıyordu beni o dönemlerde anlayan çıkmadı.Zar zor liseyi bitirdim ve eğitimime açık öğretimden devam ettim. Bir şirkette çalışmaya başladım o dönemlerdede boş durmuyordum sosyal sorumluluk projelerinde en önde yerimi alıyordum.Bir proje kapsamında zor şartlarda okula giden anaokulu öğrencilerimizle tanıştım.Okulu,şartları,çocukları ve öğretmenleri görünce sessizce dua ettim “inşallah bende Öğretmen olabilirim” diye.Duam enteresan bir şekilde kabul oldu,kardeşimle birlikte Üniversite sınavına girdim ve belki yerleşirim diye tercih yaptım 4.tercihime yerleştim ogünü sanırım hiç unutmayacağım. İsteyerek ve severek gittiğim okulumdan Şeref Belgesi alarak dereceyle mezun oldum. Direndiğim eğitim hayatına eğitimci olarak devam etme kararı aldım ve hayatımda olabileceğim en anlamlı en güzel yerdeyim.

-Şehir şehir gezerek seminerler düzenliyorsunuz. Bu seminerlerde anneler en çok hangi konularda fikirlerinizi almak istiyor?

Tabi ki yemek ? “Çocuğum yemek yemiyor hocam” diyorlar genelde. Yer yer siz sadece izin verin bırakın özgür olsun diyorum bende. ?

-Seminerlerinizde sizi çok etkileyen ve yeni ufuklar açan(gelecek planlarınız için) bir olay veya bir iletişim yaşadınız mı?

Yani seminerlerimde değişik kitlelere hitap etmeyi seviyorum hepsinden ayrı bir hikaye çıkıyor ve bende birşeyler öğreniyorum aslında. Verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu anlıyorum,önce ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor bende bunun için elimden geleni yapıyorum.

-Toplumda anne-baba tutumlarının çeşitliliğini hepimiz görüyoruz. Sizce en doğru anne-baba tutumu nasıl olmalıdır?

Anne babanın tutum ve davranışları çocuğun tüm kişilik gelişimini etkiliyor.Demokratik anne baba tutumu diyebilirim.Anne babalar birtakım isteklerde bulunurlar,çocuklarını kontrol ederler ve tutarlıdırlar.Sevgilerini hissettirirler ve ailecek iletişim halindelerdir.Kuralları koyarken mantığını mutlaka açıklarlar.Demokratik anne baba tutumuyla yetişen çocuklar kendilerinden memnun,kendilerine güvenen ve saygıları yüksek çocuklardır.

-Çocuklarla iletişim kurarken annelere tavsiye edebileceğiniz birkaç sihirli kelime var mı? Ya da kullanılması yanlış olan kelimeler, cümleler neler mesela?

“Sihirli kelime” en sevdiğim en çok kullandığım ve ailelere tavsiye ettiğim şey. Benim sihirli kelimelerim “seviyorum,özlüyorum,değerlisin” Çocuklarımıza ne kadar onları sevdiğimizi ve özlediğimizi söylersek kendilerini daha iyi hissediyorlar ve özgüvenleride o kadar yüksek oluyor.Sevildiğimizi bilmek bize ne kadar mutlu eder değil mi?

Çocuklarımızla aramızda olumsuz cümleler olmamalı yani “kaç kere müziğin sesini kısmanı söyledim” demek yerine “biraz başım ağrıyor ve müziğin sesini kısmanı istiyorum” diyebiliriz. Çocuklarımızın yaptığı iyi şeyler mutlaka vardır bunları desteklemek gerekir.Olumsuz engelleyici cümleler kurulmamalı ve çocukla ben diliyle konuşulmalı.

-Çalışan annelerin en büyük şikayeti çocuklarına vakit ayıramamak. Bu konuda ne gibi önerileriniz olacak?

Birbirimize ayıracak vaktimiz mutlaka var yeterki isteyelim. Günümüzde çalışan anne popülasyonu oldukça arttı annelerimiz hem iş hemde evdeki hayatlarını belki kolay belki zor bir şekilde organize diyor.İşten eve gelindiğinde sadece çocukla geçirilecek yarım saat bile onun için yeterli olur.Önemli olan ailesiyle birlikte olması ve kaliteli vakit geçirmesi.Bir yandan televizyon izleyip diğer yandan çocuklarının ödevlerini takip eden annelere rastlıyorum ve bu durum beni üzüyor.Evde yaptığımız her işi oyun haline çevirebiliriz yeterki biraz yaratıcı olalım.

  • Son zamanlarda sosyal medyada aktif olan anneler hakkında düşünceleriniz nedir?
  • Paylaşımlarını takip ettiğim anneler var benimde ve destekliyorum bu konuyu. Bir nevi yaratıcılığımızı paylaşıyoruz.Çocukların fotoğraflarının yayınlanmasından yana biraz sıkıntılıyım onun haricinde doğru ve kaliteli paylaşımlar varsa sosyal medya şuanda aslında güzel bir araç.
  • Çocuk eğitiminde “olmazsa olmaz” dediğiniz nedir?
  • Herşey sevmekle daha güzel bir hal alıyor.Çocuklarımızı sevgiyle kucaklarsak güvenli bağlanma oluşur ve güçlü bir geleceğe imza atmış oluruz.
  • Ailede genelde anneler daha çok sorumluluk alıyor çocuk eğitimi söz konusu olduğunda.Babalar nasıl dahil olmalı?
  • Bu sorunun cevabı aslında benim bir sosyal sorumluluk projesi başlatmama sebep oldu.”Aile Dostu Şehir” projesi. Hep konuştuğumuz anneliğin yanında birde baba olmayı herşeyden önemlisi gerçek bir aile olmayı konuşuyoruz.Bir nevi anne babalık okulu.Beklerim belki birgün bir yerde siz değerli okurlarımızla da tanışırız.
  • Babayla olan ilişki sosyal hayatın başlaması demektir aslında.Babadan ilgi gören çocuklar yaşamlarında daha sosyal ve başarılı olabiliyorlar.Babanın anneyle iş birliği içinde olması çocuğun daha sağlıklı bir birey olmasını sağlar.Değerli babalarımız lütfen eşlerimize destek olalım,iş birliği yapalım ?

-Gelecek planlarınız arasında başka projelerinizde vardır mutlaka.Biraz bahsetmenizi rica etsek?

İnsanlara özelliklede çocuklara yardım etmek müthiş bir duygu.İşimi gerçekten aşkla yapıyorum.Çocuklarımızın daha sağlıklı koşullarda yetişmesi adına eğitimlerime devam edeceğim.Bilinçli bir ekip kurmak ve ekibimle aksaklıkları tesbit edip aileyide eğitimin güçlü bir parçası yapmak istiyorum.

Teşekkür ederim.Soru ve önerileriniz için bana mail ve sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.Duyurular içinde takipte kalın lütfen.Kucak dolusu sevgiler..

Bir önceki yazımız olan İstanbul Beylikdüzü Belediyesi başlıklı makalemizde Ahlak Gelişimi, aile ve aile danışmanı hakkında bilgiler verilmektedir.Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/canancam/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 388

Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...