Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Trt Kent Radyosu Sen Büyürken’de Sevgili Reyhan ŞENAY’ın konuğuydum

imageTrt Kent Radyosunda değerli Reyhan ŞENAY’ın “Sen Büyürken” programının konuğuydum. Bağlanmadan bahsettik. En can alıcı konuyu seçmiştik,ilk programımdı ve canlı yayındı, itiraf etmeliyim ki oldukça heyecanlandım.Konuşmaya nasıl başladım hatırlamıyorum desem yeridir.Reyhan hanım öyle tatlı öyle profesyonelki sayesinde heyecanımı kısa süre sonra bastırmayı başardım.İlk programım birazcık olsun ama değil mi? Aslında çok şey anlatmak istedim ondan oldu bu tutukluk yapmış hallerim :)

Bağlanmayı anlattım anlatmasınada,birde yazalım oda dursun şurda;

Bebek anneye fizyolojik olarak tutunup bağlanınca hamilelik başlıyor aslında anne bebek arasındaki bağlanma burdan başlıyor diyebiliriz.Anne bebek ilişkisi bebek daha anne karnındayken başlar ve doğumdan sonra bu ilişki büyük bir önem kazanır.Annenin kendi annesiyle kurduğu bağda önemlidir.

Bir bebek dünyaya geldiğinde büyük ihtimalle ilk olarak annesini görür.Bebeğin dünyayı algılaması annesi üzerinden olur.Temel güvenini ilk aylarda annesiyle yaşadıklarıyla kurar.Hep anne üzerinden değilde, annenin olmadığı durumlarda yani anne kaybı yada sağlık durumunun elverişli olmadığı durumlarda bağlanma çocuğun doğduktan sonra ilk ilişki kurduğu kişiyle olmalıdır.Kurduğu bağ hayatındaki tüm ilişkileri çok fazla etkileyecektir.

Bağlanma anne karnında başlıyor demiştik,güvenli bağlanma ve bağımlılığı ayırt edebilmek gerekir.Doğumdan sonra bebek zaten anneye bağımlı oluyor.Anne besliyor,öz bakımını yapıyor,uyutuyor.Bebek büyüdükçe yavaş yavaş bunlar bırakılmalı ve çocuk güvenli dünyayı keşfedebilmeli.Anne ve çocuğun bağımlı olması ileriki yaşantısında ilişkilerini derinden etkiliyor.Öğrenme güçlüğüne bile sebep olabiliyor.Çünkü herşeyi anne tarafından karşılandığı için çocuk öğrenmeyi reddediyor.

Herşeyin temeli güvenli ilişki.Güvenli bağlanma kurulduysa kaç yaşına gelirse gelsin çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz,sorunları daha kolay çözebilirsiniz.

Anne baba olmaya hazır olmakta çok önemli zoraki olmamalı çocuk bunu hisseder aradaki sevgi boşluğunu anlar.Buda bağlanmayı etkiler.Sadece bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak yetmez,sevgiyle ten tene temas gerekir.Babaylada aynı şey geçerlidir.Ten tene olmak çok önemlidir.Göz göze temas kurmak çok önemlidir.

Güvenli bağlanma oldumu olmadımı dersek, şöyle nitelendirebiliriz; Anne gittiğinde bebek tepki vermiyorsa aklımıza bebek bağlanamadı gelebilir.Ten tene temas ve göz kontağı mutlaka kurulmalı.

Ten tene temas bebeği sürekli kucağınıza alın ona sarılın demek olmuyor tabi.Yeni doğanı zaten alıyoruz kucağımıza ihtiyaçlarını karşılıyoruz.6 aydan itibaren bebeğin bizden talebini beklemeliyiz,etrafı tanımasına fırsat vermeliyiz,bizden talep ettiği sürece yanında olmalıyız ona dokunmalıyız..

İhtiyaçları anne tarafından karşılanmayan çocuklar bunu ayıp olarak görebilirler yani şöyle söyleyebiliriz; ileriki yaşamında birinden birşey istemekte zorlanırlar. Kolay olmaz bu onlar için çünkü ayıp gibi görürler.Kendi ihtiyaçlarınada fazla özen göstermeyebilirler.

Aslında annelik içgüdüsel birşey,çocuk ne zaman annesine ihtiyaç duysa ulaşabilmelidir. İlgisiz olan annede çocuk umudu kesebilir ve kendi kendini idare edebilir.Bazen anneler hem ilgili hem ilgisiz olabiliyor genelde böyle ilişkilerde hani yapışık denir ya onu görüyoruz.Anne ilgilenmiyor çocuk hala ağlayarak anneye sarılıyor gibi.Bu durum çocukları kaygılı yapar.Çocuk bir ilgi görüyor bir ilgi görmüyorsa kaygılanır çünkü kaybetme korkusunu yaşar buda ileriki hayatında başarısını etkiler.

Çocuk ilk annesine güvenir anne güvenilmezse dünyada güvenilmez diye düşünür.Babayla olan ilişki ise sosyal hayatın başlaması demektir aslında.Babadan ilgi gören çocuklar ileri yaşamlarında daha sosyal ve başarılı olabiliyorlar.Yetişkinlik zamanında şikayetler eden olumsuz konuşan insanlara baktığımızda yine çocukluğundaki güvenli bağlanma konusunu görebiliriz.İlk güvenli bağlanma sıkıntılı geçtiyse ileriki hayatıda etkiler.

Aile ilişkileri çocuğun dil gelişimini bile etkiler.Aile içi aksaklıklar varsa konuşma gecikebilir.Farkındalık çok kıymetlidir.Farkında olursak daha kaliteli bir yaşam sürdürebiliriz.

Sevgiyle Kalın :)

Bir önceki yazımız olan 15 Temmuz.. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...