Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Pavlov – Klasik Koşullanma

 1849’da dünyaya gelen, 1936 yılında vefat eden Pavlov, bir Fizyologdur.Köpekler üzerinde sindirim sistemiyle ilgili araştırma yapmaya başlamıştır.Araştırma sırasında köpeğin,fizyolojik olarak yiyecek ağzına girdiği zaman sindirimi başlatan salgıyı salgılaması gerekirken,yiyeceği hatta yiyeceği getiren sahibini gördüğünde de salya salgıladığını fark etmiştir.Bu bulguyla laboratuar ortamına gitmiş ve araştırmalarına başlamıştır. Genelleme,sobada eli bir kez yanan çocuğun,ısı yayıcı ev aletlerinin tümünden korkması mümkündür. Geçiş,bisiklet kullanan birinin motorsiklet kullanmayı daha çabuk öğrenmesi olumlu geçiştir.İki parmak daktilo yazan birinin 10 parmak daktilo yazmayı öğrenmesi çok güç olacaktır bu olumsuz geçiş olarak adlandırılır. Ayırt etme,elektriğe çarpılmış bir kişinin,çarpılma nedeninin elektrik tellerinin izolesiz olduğunu görmesi ve sonucunda izole edilmiş elektrik teli dışındaki tellere çıplak elle dokunmaması gibi açıklanabilir. Deneysel çözülme yada sönme de diyebiliriz,tekrarın başlı başına öğrenme şartı olmadığını,davranışların değişmesinde temel gereksinimlerin doyurulmasının ve ödüllendirilmesinin önemli bir rol oynadığını anlatmaktadır. Çocukların öğrenmelerinde klasik koşullanmanın yeri ve önemi,çocuklarımızın okulla ilgili duyuşsal özelliklerinin oluşmasında klasik koşullanma kendini gösterir.Öğretmenin davranışları bu konuda en önemli noktadır.Öğretmenin olumlu davranışı çocukların okulu severek başlamasına,öğretmenin nötr davranışı çocukların okula ağlayarak başlama tavrına sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Tuvalet Alışkanlığı Kazanıyoruz.. başlıklı makalemizde canan çam, Tuvalet Alışkanlığı ve tuvalet eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...