Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Çocuklarımızla aramızda sihirli bir anahtar vardır

Animistik Düşünce olarak adlandırdığımız hayali düşünme çocuklarda çok sık rastladığımız bir kavramdır. Küçük çocuklarda hayal kurma yeteneği çoktur. Canlı olmayan nesnelere canlıymış gibi bakması animistik düşüncedir yani evde bulduğu süpürgenin üzerine oturup ata biniyormuş gibi yapması. Oyuncak ayısının da karnının acıktığını söyleyen çocuğa, destek vermeliyiz ayısının da karnını doyurmasına izin vermeliyiz. Asla “oyuncak o acıkmaz” gibi yaklaşımlarda bulunmamalıyız. Aksi takdirde çocuğun gelişimini engellemiş oluruz. Çocuğun neye ihtiyacı var,ne yapabilir? Bunları düşünerek yaklaşmalıyız. Çünkü çocuk haz odaklıdır. Oyun oynamaktan büyük haz alırlar. Çocuğun ertelemeye,beklemeye tahammülü yoktur. Kendisine her söyleneni gerçek sanır. Her şeyi o anda elde etmek ister. Çocuklar bir yandan özerklik olsun isterler bir yandan da denetim olsun isterler yani ilgiye ihtiyaç duyarlar.Çocuğu ne kadar dinlersek, çocuktaki kaygı,korku ve güveni tolere edebiliriz.Çocukların ruhsal gelişimleri en hızlı okul öncesi dönemde gerçekleşir. Çocuklara sınırlama getirmemeliyiz. Resim yaparken bile çocuklara ne yapmaları gerektiğini söylemeye hazır haldeyiz. Bu çok yanlıştır. Çocuk hayalinde canlandırdığı Dağ resmini çizerken mora boyuyorsa bırakalım boyasın. İtiraz edip dağ kahverengi olur dememizin, çocuğun gelişimini olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramaz. Çocuklara kısıtlama getirmemeliyiz bu durum çocuk ruh sağlığı açısından kritiktir.Ne kadar olumsuz,engelleyici cümleler kurarsak çocukları kaybederiz. Olumlu ifadeler kullanmalıyız. Örneğin, “Yiğit, kaç kere kapıyı açık bırakma dedim” demek yerine “Yiğit,kapı açık olduğunda sesini duyamıyorum” diyebiliriz. Aslında çocuklarımızla aramızda sihirli bir anahtar vardır, nerede ve nasıl kullanacağımızı bilirsek problemsiz bir aile hayatımız olur. Çocuklarımızın mutlaka iyi yaptığı bir şeyler vardır bunları görüp desteklemek lazım. Çocuklar korkuya da çok duyarlıdırlar yetişkinler çocukları asla korkutmamalılar. Çocuk tolere edemediği her şeyden korkar. Korku duygusu olan bir çocukta güven duygusu yoktur. Çocuklarımızı güvenli ve sağlıklı bir ortamda sevgiyle kucaklamak dileğiyle…  :)

 

Bir önceki yazımız olan Gelişimi etkileyen faktörler başlıklı makalemizde canan çam, cocuk ve gelişimi etkileyen faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...