Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Gelişimin Temel İlkeleri


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/canancam/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 111

-Gelişim kalıtım ve çevre etkileşiminin bir ürünüdür.Yalnızca birinin gelişimi sağladığını düşünmek yanlış olur.

-Gelişim süreklidir ve belli aşamalarda gerçekleşir. Gelişim ileriye doğrudur ve birikimli bir süreçtir. Gelişimde her aşama,kendinden öncekine dayalı,kendinden sonraki aşamayı hazırlayıcıdır.

-Gelişim nöbetleşe devam eder. Bir gelişim alanının hızlandığı dönemlerde diğerleri duraklama gösterebilir.Örneğin,yürümenin ön plana çıktığı dönemde,konuşma duraklama eğilimi gösterebilir.

-Gelişim baştan ayağa,içten dışa doğrudur. Embriyonun önce başı,sonra kol ve bacakları gelişir.Önce başın hareketi sağlanır,daha sonra göğüs,karın,bacaklar ve ayağın kontrolü sağlanır.Örneğin,önceden beden ve iç organların daha sonra dışa doğru olan omuzlar,sonra kollar en sonda ellerin gelişimi sağlanır.

-Gelişim genelden özele doğrudur.Çocuklar önce tüm vücutlarıyla hareket eder,büyük kaslarını kullanır.Daha sonra belli etkinliklerle ilgili organını kullanabilir hale gelir.Örneğin,çocuk top oynarken önce bütün vücudu ile topu tutar,daha sonra kaslar geliştikçe eller ve parmaklarıyla topu tutabilir.

-Gelişimde kritik dönemler vardır.Organizmanın belli gelişim alanlarında,öğrenmeye yada gelişmeye eğilimli olduğu belli bir zaman dilimi vardır.Bu dönemde organizma,çevre etkilerine daha duyarlıdır ve daha hızlı öğrenir.Örneğin,0-1 yaş arası çocuğun temel güven duygusunu kazanması için kritik bir dönemdir.Bu dönemde temel güven duygusu kazanılmadığı taktirde daha sonra kazanılması daha güçtür.0-5 yaşları arasında zihinsel gelişme için kritik dönemdir.Bu dönemde bol uyarıcı vermek zihin gücünü arttırır.

-Gelişim bir bütündür. Herhangi bir alandaki gelişim diğerlerini de etkilemektedir.Örneğin,okul takımında oynayan başarılı bir genç,fiziksel ve motor becerisi nedeniyle okulun gözde öğrencileri arasında olacak ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

-Gelişimde bireysel farklılıklar vardır.Bireysel ayrılıklarda hem kalıtım hem de çevrenin etkisi bulunmaktadır.

-Gelişim belli bir sıra izler.Gelişim rastgele değişikliklerden oluşmaz.Mesela,çocuk önce oturmasını,sonra emeklemesini daha sonra yürümesini ve koşmasını öğrenir.Yani çocuk bir gelişim devresinin gerektirdiği olgunluğa eriştikten sonra ancak gelecek evrenin görevlerini yapabilir.

-Yaşamın değişik dönemlerinde farklı bireysel gelişmeler önem kazanır.Farklı gelişim dönemlerinde değişik gelişim özellikleri ön plana çıkar.Örneğin,bebeklik döneminde bedensel ve motor gelişim,psikolojik gelişimden daha hızlı ve baskındır.Ergenlik döneminde psikolojik gelişme daha ön plana çıkarken yetişkinlik döneminde bedensel ve motor gelişim önemini kaybeder.

-Gelişimin hızlı olduğu ilk yaşların,eğitimde önemi büyüktür.İnsan bebeklik ve ilk çocukluk evrelerindeki gelişim hızına hiçbir evrede ulaşamaz.Bu hızlı gelişim evrelerinde edinilen özellikler,insan ömrü boyunca etkisini sürdürür.Bebeklik ve ilk çocukluk evrelerinde yapılan eğitim,öteki evrelerde yapılan eğitimden daha önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Merhaba İlk Öğretmenimiz.. başlıklı makalemizde canan çam, cocuk ve featured hakkında bilgiler verilmektedir.Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/canancam/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 388

Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...