Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Gelişimi etkileyen faktörler


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/canancam/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 111

Gelişim,döllenmeden ölüme kadar süren yaşam dönemi içinde organizmada ki düzenli ve sürekli değişikliklerdir.Gelişim kavramı genellikle olgunlaşma kavramı ile karıştırılmaktadır.Olgunlaşma kişinin doğuştan getirdiği potansiyelin zaman içinde ortaya çıkmasıdır.Yani,bir çocuğa yürüme eğitimi vermesek bile yaşına gelince yürümeye başlar.

Gelişimi etkileyen faktörlerden bahsedecek olursak;

1.Kalıtım,genel özelliktir yani Çinliler çekik gözlü,Lazlar yeşil gözlü olurlar gibi.Kalıtım gelişimi etkileyen önemli etkenlerden biridir. Büyüme,değişme ve çocuğun bedensel gelişimi kalıtımla bir bütün olarak değerlendirilir.Büyüme ve değişme,hepimiz döllenmiş tek bir yumurta olarak hayata başlarız ve ölünceye kadar sürekli değişiriz.Çocuğun bedensel gelişimi,kromozomlar içinde genler vardır.Her kromozomda 20.000 adet gen vardır.Annenin yumurtası ile babadan gelen spermin döllenmesi neticesinde zigot oluşur.DNA adı verilen amino asitler genlerin yapı taşıdır.Burada kişinin bütün kalıtımsal özellikleri ve veriler kodlanmıştır.Anne ve babadan gelen 22 çifter çifter birbirine benzer ama bir çift her zaman birbirine benzemeyebilir.Bu birbirine benzemeyen çifte x ve y kromozomu denir.XX ise kız çocuk,XY ise erkek çocuk olur.Bunu babadan gelen kromozomlar belirler.Kalıtım ile ilgili önemli noktalardan biride genotip ve fenotip arasındaki ayrımdır. Genotip,çocuğun anne ve babasından kalıtıma sahip olduğu genetik kodlamanın genelini açıklar. Fenotip,çocuğun fiziksel özellikleri, kişiliği,zekası,eğilimleri gibi kişiye has özellikleri taşır.Katılımla ilgili bulgular,genlerin sadece saç,boy yada göz rengi vb. fiziksel özellikleri üzerinde değil,canlı türlerinin davranışları üzerinde de rol oynadıklarını ortaya koymaktadır.

2.Çevre,çocuğun gelişmesinde ve kişilik kazanmasında çevrenin etkisi büyüktür.İnsan çevresini,fiziki ve sosyal çevre olarak ele alabiliriz.Fiziki çevre,besin,hava sıcaklık,ışık gibi sayılamayacak kadar çok öğelerden oluşur.Sosyal çevre,bireyin doğduğu andan itibaren sahip olduğu her türlü maddi manevi uyarıcılardır.Çevrenin gelişme üzerine etkilerini üç grupta inceleyebiliriz.

Doğum öncesi faktörler:Anne karnındaki bebeğin gelişimi,annenin beslenmesi,çocuğun yeterli oksijen alıp almaması,annenin aldığı ilaçlar,geçirdiği kazalar,psikolojik gerçekler,annenin sigara dumanına maruz kaldığı çevrede yaşaması gibi faktörlerden etkilenmektedir.

Doğum sırası faktörler:Bilinçsiz doğum yaptırmak,bebeğin oksijensiz kalması,bebeğin başına sert darbe alması bedensel ve zihinsel gelişim bozukluklarına neden olabilir.

Doğum sonrası faktörler:Bebeğin ilk yaşantıları,çevredeki uyarıcılar,beslenme,hastalık ve kazalar,bebeğin içinde yaşadığı aile yapısı,anne çocuk ilişkisi,kitle iletişim araçları etkileyen faktörlerdir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk gelişiminde can alıcı nokta "zamanlamadır" başlıklı makalemizde canan çam, çocuğu teşvik etmek ve cocuk hakkında bilgiler verilmektedir.Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/canancam/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 388

Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...