Aile Danışmanı | Cinsel Terapist | Okul Öncesi Egitimcisi | Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir Kitabının Yazarı | Aile Dostu Şehir Projesinin Mimarı |Anne Baba Okulu'nun Kurucusu

Çocuk gelişiminde can alıcı nokta “zamanlamadır”

Günlük hayatımızda çok sık yaşadığımız ve çocukların gelişimini olumsuz etkileyen birkaç detaydan bahsetmek istiyorum.

Televizyonlarda çok sık rastladığımız ve severek izlediğimiz ses yarışmalarında artık çocukları da görmeye başladık. Ne kadar sevimli görünseler de aslında bu onların gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Çocukların televizyonda şarkı söylemeleri ses tellerine zarar veriyor. Ancak ergenlikte ses telleri oturacağından dolayı olumsuz sonuçları o zaman ortaya çıkmaya başlayacaktır. Yarışma halinde olmak da çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Yarışmayı kazanan çocuk tek olduğu için diğer çocuklar kırılır,üzülür,kendine olan güvenini kaybedebilir. Bu durumda çocukların gelecek yaşamlarını olumsuz etkiler.

Çocuğun gelişimini desteklemeliyiz. Çocuğun parmak kasları gerekli olgunluk düzeyine ulaşmadıkça ona kalem tutmayı öğretemeyiz. Çocuğu teşvik etmekte önemlidir, tabi aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Fazla teşvik 6 aylık bir çocuğu konuşturmaz. Gelişim kavramı genelde olgunlaşma kavramı ile karıştırılmaktadır. Olgunlaşma kişinin doğuştan getirdiği potansiyelin zaman içinde ortaya çıkmasıdır. Yani bir çocuğa yürüme eğitimi vermezsek bile yaşına gelince yürümeye başlayacaktır.

Çocuğa öğrenme ortamı sağlamak çok önemlidir. Öğrenmenin olabilmesi için  planlı programlı belli bir ortam seçilmelidir.Çevre tarafından öğrenme olanakları sağlanmadığında çocuğun yeterli olarak gelişmesini beklemek mümkün değildir. Hazır bulunuşlukta öğrenme için çok önemlidir. Yeni bir öğrenme durumunda çocuğun önceden sahip olduğu özelliklerin tümünü kapsar.Eğer çocuk altına yapıyorsa bu bir hazır bulunuşluktur. Kendi düğmelerini ilikleyemiyorsa hazır bulunuşluluktur. Yani geçiş yaşantıyla ilgilidir. Tıpkı bir binanın duvarı gibi düşünelim, birinci katı yapmadan ikinci katı n duvarını öremeyiz.Asıl öğrenme çocuk öğrenmeye hazır hale geldikten sonra başlar. 3-4 yaş çocuklarına okuma yazma öğretmeye çalışmak boşuna bir çabadır. Çünkü çocuk o olgunlaşmaya henüz geçmemiştir ve bu beceriyi kazanamaz.

Eğer çocuklara yaşamlarının belirli dönemlerinde öğrenme fırsatları verilmediyse gelişimleri ya yavaşlar ya da tamamen durabilir.

Çocuk gelişiminde can alıcı nokta ZAMANLAMADIR

Bir önceki yazımız olan Çocuk anlaşıldığını nasıl anlar? başlıklı makalemizde canan çam, cocuk ve çocuk ve anlaşılmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar Kapalıdır.

Canan Çam
Loading...